Bacground
Wiedza żeglarska

Podstawowe węzły żeglarskie

ÓSEMKA

osemkaStosowany we wspinaczce oraz żeglarstwie m.in. do zabezpieczania końcówki liny np. przed wysunięciem się przez przyrząd asekuracyjny, bloczek lub kipę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ósemka_(węzeł)

WĘZEŁ PROSTY

prostyStosowany w żeglarstwie do łączenia dwóch, niezbyt obciążonych lin o zbliżonych średnicach. Węzła prostego nie należy stosować przy dużych obciążeniach, ponieważ zaciśnięty jest trudny do rozwiązania, może też ulec samoistnemu rozwiązaniu, gdy połączone liny mają śliski oplot i słabą węzłowatość. Podczas wiązania węzła prostego łatwo jest popełnić błąd, który skutkuje powstaniem tzw. węzła babskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Węzeł_prosty

WĘZEŁ BABSKI

babskiWęzeł babski jest niepewny w pracy, ma tendencje do samoczynnego rozwiązywania się.[1] Ma tylko ok. 40% wytrzymałości węzła płaskiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Węzeł_babski

WĘZEŁ SZTOTOWY

sztotowyProsty, łatwy w wiązaniu węzeł żeglarski, służący do łączenia dwóch linek. Nie nadaje się do wiązania gładkich linek o dużym naciągu. W tym przypadku należy zastosować wzmocniony węzeł bramszotowy. Odmianą węzła szotowego jest węzeł flagowy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Węzeł_szotowy

WĘZEŁ BRAMSZTOWY

bramsztowyWęzeł będący modyfikacją węzła szotowego. Jest to wzmocniony węzeł szotowy, zwany często węzłem szotowym podwójnym, uzyskany przez podwójne oplecenie pętli. Węzeł służy do silnego łączenia dwóch linek, nawet o różnej grubości.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Węzeł_bramszotowy

WĘZEŁ ZWYKŁY

zwyklyWęzeł zabezpieczający inny węzeł przed rozwiązaniem. Zawiązany na linie złożonej podwójnie tworzy pętlę nieruchomą zwaną kluczką.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Węzeł_zwykły

KLUCZKA

kluczkaStosowany głównie do łączenia lin o zbliżonej średnicy oraz formowania pętli. Podczas wiązania kluczki należy pamiętać o pozostawieniu stosunkowo długich wolnych końców lin (około dziesięciokrotności średnicy liny).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kluczka

ZWIĄZ HUNTERA

hunterStosowany do łączenia dwóch lin. Składa się z dwóch powiązanych ze sobą półsztyków.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Węzeł_HunteraSZKOŁA ŻEGLARSTWA KORWETA

10-153 Olsztyn
Jeziorna 1/42

tel.: 602 677 369
e-mail: korwetarejsy@gmail.com

Rachunek: 34 8923 0008 0025 0548 2000 0001 Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Bank Spółdzielczy Ostrów Mazowiecka

Kapitan jachtowy Sławomir Drużyński