ATRAKCJE TURYSTYCZNE W MIASTACH/PORTACH NA NASZEJ TRASIE ŻEGLUGOWEJ
Giżyckie Centrum Kultury organizuje cykliczne imprezy odbywające się w mieście. Do najbardziej znanych należy Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku. Pod koniec maja organizowane są imprezy związane z obchodami Dni Giżycka, a latem w Kościele Ewangelickim odbywają się koncerty organowe. Centrum Kultury organizuje zajęcia dla młodzieży w sekcjach tanecznych, muzycznych, teatralnych, plastycznych i fotograficznych. Starszych zaprasza do sekcji szachowych, chóru i Klubu Seniora. Centrum Kultury jest też odpowiedzialne za organizację Przeglądu Zespołów Dancingowych i wieczorów poetyckich. Co więcej, każdego roku, w pierwszy weekend sierpnia, w amfiteatrze Twierdzy Boyen odbywa się najstarszy w Polsce festiwal kultury hip-hopowej: Mazury Hip-Hop Festiwal.
Atrakcje turystyczne i zabytki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Giżycko#Turystyka
Tu można sprawdzić rozkład imprez kulturalnych i nie tylko:
http://www.gizycko.pl/nasze-miasto.html
Położenie Sztynortu w centrum północnej części Mazur czyni z niego idealną bazę do zwiedzania okolicznych atrakcji turystycznych. Wytyczone piesze i rowerowe szklaki turystyczne poprowadzą do punktów widokowych z perspektywą na rozległe płaszczyzny jezior. Podążając nimi dotrzeć można do neogotyckiej kapliczki cmentarnej, dobrze zachowanego kompleksu bunkrów w Mamerkach z okresu II wojny światowej, monumentalnych konstrukcji kanału Mazurskiego, który miał łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z dorzeczem Pregoły i Bałtykiem.
Mając do dyspozycji samochód czy rower zaplanować można wycieczki wokół jez. Mamry wiodące szlakiem miejscowej architektury czy osobliwości przyrodniczych chronionych w rezerwatach. Warto udać się także do nieodległej kwatery polowej Hitlera – Wolfsschanze w Gierłoży, twierdzy Boyen w Giżycku, zamku w Reszlu, sanktuarium w Świętej Lipce czy niezwykłych dawnych wiaduktów kolejowych w Stańczykach. Na terenie Portu znajduje się Pałac rodu Lehndorff – punkt obowiązkowy dla każdego turysty.
źródło: http://portsztynort.pl/strona?i=atrakcje-turystyczne
zdęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztynort#/media/File:Sztynortpal.jpg
Osada bez mieszkańców. W Mamerkach, na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, około 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, a 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej – Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.
W skład kompleksu wchodzi bunkier „gigant”, którego ściany i stropy mają grubość 7 metrów. W bunkrze tego typu mieszkał podczas wojny Adolf Hitler. Korytarze i wnętrza schronów są niezniszczone i dostępne dla turystów. Zachowały się zejścia do kanałów oraz cały 30m tunel podziemny łączący bunkry numer 28 i 30 w „Mieście Brygidy”. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.
Obecnie na terenie kompleksu Mamerki w „Mieście Brygidy” znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. Schrony Centrum Łączności i Dowodzenia zostały oświetlone i odtworzono wnętrza (ponad 600 m kw. powierzchni).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamerki
MUZEUM: http://www.mamerki.com
To wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Głubczyce.
Zabytki
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kietlice
Wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Założona w 1550 r. Zasadźcą był Maciej Gut, pochodzący ze wsi Świdry w dawnym starostwie piskim.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Harsz
Przepiękne miasto tętniące życiem, które proponuje nam wiele atrakcji, których warto doświadczyć, a inne zobaczyć!
https://pl.wikipedia.org/wiki/Węgorzewo
Wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo na przesmyku między jeziorami Święcajty i Stręgiel. Przez miejscowość przepływa rzeka Sapina łącząca wymienione jeziora.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogonki_(województwo_warmińsko-mazurskie)
Wieś leży na północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Wieś tę otaczają jeziora Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe, Wilkasy Duże. Jest ośrodkiem sportów wodnych. Miejscowość położona jest przy linii kolejowej nr 38 Białystok – Głomno. Dla odróżnienia od miejscowości Wilkasy, przystanek kolejowy nosi nazwę Niegocin.
W Wilkasach mieszczą się:
Duża liczba turystów przybywających na imprezy na jeziorze Niegocin, przyczyniła się do powstania kolejnych miejsc noclegowych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego, kajaków, czarteru jachtów, a turystyka stała się jednym z ważnych źródeł dochodów miejscowej ludności.
treść: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilkasy_(powiat_giżycki)
zdjęcie: http://www.pttkwilkasy.pl
Bogaczewo to jedna z licznych wiosek o typowo letniskowym charakterze w województwie warmińsko-mazurskim. Co ciekawe, na północno-wschodnim obszarze Polski są 3 osady o takiej nazwie – w powiatach elbląskim, ostródzkim i giżyckim. Najbardziej interesująca z turystycznego punktu widzenia z pewnością będzie ta ostatnia. W końcu położenie w samym sercu krainy wielkich jezior stwarza wiele możliwości na przyjemne i wartościowe spędzenie czasu, a do tego walory naturalne nie są jedynym atutem miejscowości.
Bogaczewo mieści się na zachodnim brzegu Jeziora Bocznego, które stanowi fragment większego Jeziora Niegocin. Z ważniejszych akwenów w najbliższej okolicy, trzeba wymienić jeszcze Jezioro Wojnowo, Jezioro Buwełno oraz Jezioro Jagodno. Wiele zbiorników na Mazurach łączą kanały i rzeki, dzięki czemu mogła powstać sieć szlaków żeglarskich z prawdziwego zdarzenia. Takie warunki są wprost stworzone także do spływów kajakowych – najciekawsze trasy wiodą przez Sapinę oraz Krutynię.
Malownicze mazurskie tereny da się przemierzać także na rowerze. Sieć szlaków dla dwukołowców wokół Bogaczewa jest całkiem rozwinięta. Dzięki nim każdy turysta może bez problemu (i jednocześnie poprawiając kondycję) dotrzeć do przyrodniczych rezerwatów – przede wszystkim siedlisk ptaków i florystycznych – lub okolicznych miejscowości z pięknymi dawnymi dworkami. Całkiem popularnym turystycznym „środkiem lokomocji” w regionie są konie. Jazda wierzchem, przejażdżki bryczką lub zimowe kuligi…
Amatorzy mocniejszych sportowych wrażeń mają przynajmniej jeszcze jedną ciekawą opcję podczas pobytu w Bogaczewie. Są nią widokowe loty balonem, organizowane choćby pod nieodległym Rynem. Zapierające dech w piersi krajobrazy w szczególnym świetle wschodu bądź zachodu słońca – to dopiero początek. Na specjalne życzenie, możliwe jest wzniesienie się na większą wysokość i skok ze spadochronem.
Bogaczewo prezentuje równie interesujące propozycje w zakresie rozrywkowo-kulturalnym. Dzieci zapewne najmocniej ucieszą się z wizyty w spytkowskiej Indiańskiej Wiosce, odtwarzającej północnoamerykańskie warunki i zwyczaje. „Rydzewska Majówka” skupia się na promowaniu regionalnych tradycji, tak polskich jak i kultywowanych przez mniejszości narodowe zamieszkujące Mazury. Podobną, a przy tym w jakimś sensie odwrotną rolę pełni sierpniowy Festiwal Kultury Kresowej, kiedy do Mrągowa zjeżdżają Polacy mieszkający na dawnych kresach Rzeczpospolitej – Białorusi, Litwie, Ukrainie itd. Goście zatrzymujący się w Bogaczowie dość licznie stawiają się w Giżycku na obchody Nocy Świętojańskiej.
Wybranie odpowiedniej dla siebie oferty noclegowej nie nastręczy wielkich trudności. Można przebierać m.in. w domkach letniskowych, pokojach agroturystycznych, polach namiotowych. W okolicy da się znaleźć też hotele i pensjonaty. Nikt już chyba nie wątpi, że do Bogaczewa opłaci się przyjechać i porządnie odpocząć.
źródło: http://www.bogaczewo.pl
Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski.
W Mikołajkach jest przystań Żeglugi Mazurskiej i około 1,5 tys. miejsc w hotelach, w tym Hotel Gołębiewski 1,2 tys. oraz kilkaset miejsc noclegowych w pensjonatach i kwaterach prywatnych.
Atrakcje turystyczne:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikołajki#Turystyka
Ruciane-Nida to malownicza gmina turystyczno-wypoczynkowa położona w samym sercu Puszczy Piskiej. Obszar gminy wyróżnia się wyjątkowo dużym udziałem jezior. Najbardziej znane to Jezioro Śniardwy – często nazywane „Mazurskim Morzem”, przepiękne Jezioro Nidzkie – natchnienie pisarzy i poetów oraz Jezioro Bełdany. Przez zachodnią część gminy przepływa „królowa mazurskich rzek” – Krutynia, uznawana za jeden z piękniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Polsce.
http://www.ruciane-nida.pl/strona-478-O_Rucianem_Nidzie.html
Atrakcje turystyczne i zabytki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruciane-Nida#Atrakcje_turystyczne_i_zabytki
Miasto położone na skraju Puszczy Piskiej w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś i rzeką Pisą, wypływającą z tegoż jeziora.Pisz jest najważniejszym miastem regionu. Jego nazwa jest pochodzenia pruskiego i wywodzi się od wyrazu „pisa”, co oznaczało „bagno”. Mieszkańcy przyjęli tę nazwę od wypływającej z jeziora Roś rzeki o bagnistych brzegach. Natomiast wzniesiony nad Pisą zamek otrzymał nazwę Johannisburg. Pierwszy przywilej dotyczący osady, która powstała wokół zamku, nadano w 1367 roku. Prawa miejskie otrzymał Pisz w 1645 roku i formalnie przyjął nazwę zamku. Miejscowi Mazurzy nazywali miasto Jańsborkiem i nazwa w tej formie przetrwała aż do 1946 r.
ZABYTKI: Ratusz, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, Wieża ciśnień, Ruiny zamku krzyżackiego, ulice Okopowa i Gizewiusza, Dom królewski, Kamienna baba.
treść: http://www.pisz.pl/nasze-miasto/o-piszu/zabytki/
zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pisz#Zabytki
Ryn jest miasteczkiem położonym nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W samym centrum znajduje się pokrzyżacki zamek, który został wzniesiony około 1377 r. Innym zabytkiem Rynu jest wiatrak typu holenderskiego z 2. poł. XIX w. Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina, natomiast nad jeziorem Ołów znajduje się plaża i ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro.
Zabytki w Rynie: